Analitika – kam ji reikalinga ?

Analitika – kam ji reikalinga ?

Analitika įvairiuose žodynuose apibrėžiama kaip įrodymo mokslas, intelektinio pažinimo analizė. Mes analizuojame duomenis norėdami suprasti, kodėl įvyksta vieni ar kiti reiškiniai. Šiuolaikiniame, nuolat besikeičiančiame pasaulyje, kas sugeba greičiau suprasti vienų ar kitų reiškinių priežastis, tas įgyja nemenką konkurencinį pranašumą.

Analitikos sistemos atlieka dvi funkcijas: viena – leidžia analizuoti duomenis, saugomus atskirose, visiškai tarpusavyje nesusijusiose sistemose, antra – yra labai galinga duomenų atvaizdavimo sistema.

Analitikos funkciją galima būtų pademonstruoti tokiu praktiniu pavyzdžiu. Šiais laikais jau nebeužtenka tik žinoti, kad tam tikros prekės turi sezoniškumą. Duomenis tenka analizuoti atkirų sezonų ribose, reikia suprasti, kokių prekių ar paslaugų prireiks sezono pradžioje, viduryje, lyjant lietui ar užėjus dideliems šalčiams, vykstant pasaulio futbolo čempionatui ar kitomis aplinkybėmis. Verslo analitikos sistema Power BI leidžia duomenis, esančius skirtingose sistemose, surišti tarpusavyje ir tokiu būdu juos analizuoti. Taip, pavyzdžiui, galima pardavimų arba sandėlio likučių duomenis, esančius apskaitos sistemoje, susieti su orų prognozės duomenimis, esančiais viešai prieinamame meteorologiniame puslapyje. Arba prognozuoti pardavimus atsižvegiant į rinkoje skelbiamas naftos kainų prognozes. Analitikos sistemos pagalba galima pastebėti įvairias koreliacijas: tarp atskirų skirtingų prekių pardavimų, tarp kliento vėlavimų apmokėti sąskaitas ir blogų skolų atsiradimo ir pan.

Power BI duomenų atvaizdavimo funkcija leidžia lengvai pateikti duomenis vizualiai patraukliu ir suprantamu formatu, lyginti juos tarp atskirų periodų, itin patogiai atlikti duomenų detalizavimą nuo aukščiausio lygmens iki detalios informacijos. Verslo analitikos sistemos pranašumas prieš tokias pačias ataskaitas, sukurtas Excel pagalba, yra tai, kad tokios ataskaitos yra visišakai automatiškos. Jas sukūrus, jų koreguoti daugiau nebereikia. Šios sistemos duomenis ima tiesiai iš apskaitos, CRM, ERP sistemų, web puslapių, tų pačių pavienių Excel failų ir daug kitų šaltinių.

Verslo analitikos sistemos egzistuoja jau keletą metų. Tačiau iki šiol jos buvo prieinamos tik didelėms įmonėms, galinčioms sau leisti investuoti į brangias verslo lygio informacines sistemas. Pastaruoju metu atsiranda visiškai „įkandamų“, net ir nemokamų, sistemų ir smulkioms įmonėms. Viena tokių sistemų yra Microsoft Power BI, kurios Power BI Desktop versija yra visiškai nemokama. Ją instaliuoti galima čia powerbi.microsoft.com/en-us/desktop/ .